HK

Medal PTChem dla prof. Henryka Kozłowskiego

Serdecznie gratulujemy profesorowi Henrykowi Kozłowskiemu otrzymania medalu Jędrzeja Śniadeckiego – najwyższego wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Chemicznego, przyznawanego za wybitne osiągnięcia naukowe o światowym znaczeniu w dziedzinie chemii.

O Laureacie

Prof. Henryk Kozłowski wywodzi się ze szkoły chemii koordynacyjnej prof. Jeżowskiej-Trzebiatowskiej i jest twórcą polskiej chemii bionieorganicznej. Przez większość kariery naukowej związany był z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego; stworzył tu zespół odnoszący międzynarodowe sukcesy, wypromował 37 doktorów, a obecnie kieruje w nim pracami związanymi z projektem MAESTRO (NCN) „Metalofory – zrozumienie (i wizualizacja) transportu metali w patogenach, by pomóc gospodarzowi oszukać najeźdźców”.

medal

Profesor był członkiem Rady Narodowego Centrum Nauki, dyrektorem Pionu Naukowo-Badawczego Centrum Badań EIT+; aktualnie jest dyrektorem Instytutu Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim.

Otrzymał dwa tytuły doktora honoris causa – Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (2009) i Uniwersytetu Gdańskiego (2014) oraz tytuł honorowego profesora Politechniki Wrocławskiej (2013). Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk i Fellow of the Royal Society of Chemistry; otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2012), Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii (2002) i Medal im. Bogusławy i Włodzimierza Trzebiatowskich (2017).

Tematyka badań prof. Kozłowskiego obejmuje zagadnienia z pogranicza chemii, biologii i medycyny; jest to m.in.: chemia bionieorganiczna procesów neurodegeneracyjnych. procesy transportu metali przez patogeny; termodynamika, struktura i właściwości biologiczne układów zawierających jony metali; struktura i funkcje biomolekuł  i ich oddziaływanie z jonami metali; wpływ jonów metali na chemię leków i pestycydów; chemia bionieorganiczna metali toksycznych oraz molekularne mechanizmy toksyczności; homeostaza jonów metali w białkach bakteryjnych, a także oddziaływanie jonów metali z białkami polihistydylowymi.

Profesor jest autorem ponad 530 prac, które doczekały się ponad 14 tys. niezależnych cytowań oraz uznania wyrażonego w indeksie Hirscha równym 51.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
flaga Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusze społeczne
NEWSLETTER