Piotr Bardziński

Dr Piotr Bardziński Laureatem Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla Młodych, Wybitnych Naukowców

Z ogromną radością informujemy, że dr inż. Piotr J. Bardziński z Zespołu Chemii Metaloorganicznej i Materiałów Funkcjonalnych otrzymał Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Stypendiami Ministra zostali uhonorowani młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości oraz posiadający imponujące osiągnięcia naukowe o wysokim prestiżu i międzynarodowym wydźwięku.

Serdecznie gratulujemy!

O Laureacie

Dr inż. Piotr J. Bardziński (ur. we Wrocławiu) ukończył studia magisterskie w 2010 roku na kierunku inżynieria materiałowa na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej, natomiast stopień doktora otrzymał w 2017 roku na Wydziale Mechanicznym, był zatrudniony jako adiunkt na Wydziale Górnictwa, Geoinżynierii i Geologii tej uczelni. Laureat konkursów grantowych: Grant Plus (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, 2014-2015), Miniatura (NCN, 2019-2020) oraz Sonatina (NCN, 2020-2023). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów.

Dr Bardziński odbył zagraniczne staże badawcze: Imperial College London (Wielka Brytania) w 2009 roku pod kierunkiem prof. Nicholasa Harrisona oraz w 2021 roku w California Institute of Technology (USA) w zespole prof. Paula Asimowa.  W związku z uzyskaniem finansowania dla realizacji projektu Narodowego Centrum Nauki w konkursie Sonatina 4 pt. „Fazy kwazikrystaliczne w stopach na bazie glinu wykazujące porządek magnetyczny dalekiego zasięgu” od października 2020 realizuje go w roli kierownika projektu na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt ma na celu zbadanie wpływu składu i naprężeń struktury na właściwości magnetyczne kwazikryształów na bazie glinu zawierających metale d- i f-elektronowe. Oprócz aspektów poznawczych, takie materiały mogą znaleźć szereg zastosowań: ultraszybkie pamięci magnetyczne, nadprzewodniki wysokotemperaturowe, głowice zapisu magnetycznego, sensory temperatury, materiały do chłodzenia magnetokalorycznego, nowe tensometry.

Dr P. Bardziński jest autorem lub współautorem 9 publikacji naukowych opublikowanych w czasopismach z listy filadelfijskiej takich jak: Materials & Design, Journal of Alloys and Compounds, Applied Clay ScienceNatural Resources Research, International Journal of Simulation Modelling oraz publikacji w materiałach krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Cytowany ponad 100 razy wg Google Scholar.

Zainteresowania badawcze:

• fazy międzymetaliczne o właściwościach magnetycznych: kwazikryształy, szkła metaliczne
  • krystalizacja topnikowa (flux growth) monokryształów
  • badania struktury i właściwości magnetycznych
  • kompozyty, badania wytrzymałościowe
Wybrane publikacje
  1. P.J. Bardziński, P. Błyskun
    Mechanical properties and structure of rapidly solidified bulk Fe89− xHf4Ta1Cu1Gd1SixB4 (x= 0–15) and Fe74Hf4Ta1Cu1Gd1LaySi15− yB4 (y= 7) alloys.
    Materials & Design, 2016, 103, 377-390
    DOI: 10.1016/j.matdes.2016.04.054
  2. P.J. Bardziński
    On the impact of intermolecular interactions between the quaternary ammonium ions on interlayer spacing of quat-intercalated montmorillonite: A molecular mechanics and ab-initio study.
    Applied Clay Science, 2014, 95, 323-339
    DOI: 10.1016/j.clay.2014.04.035
  3. P.J. Bardzinski, L. Jurdziak, W. Kawalec, R. Krol
    Copper ore quality tracking in a belt conveyor system using simulation tools.
    Natural Resources Research, 2020, 29 (2), 1031-1040
    DOI: 10.1007/s11053-019-09493-6
  4. P.J. Bardziński
    Towards novel in-situ composites: MAB nanolaminate-reinforced FCI quasicrystal in multi-phase aluminum alloys.
    Journal of Alloys and Compounds, 2021, 871, 159511
    DOI: 10.1016/j.jallcom.2021.159511

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie