
Dr hab. Bartosz Szyszko laureatem nagrody naukowej PAN im. Włodzimierza Kołosa
Z ogromną radością informujemy, że dr hab. Bartosz Szyszko (Zespół Organicznej Chemii Supramolekularnej) został laureatem nagrody naukowej Polskiej Akademii Nauk im. Włodzimierza Kołosa w dziedzinie chemii za:
Cykl 11 prac składających się na osiągnięcie zatytułowane Hybrydy acenów i porfiryn: od nietypowych ligandów do przełączników molekularnych.
Serdecznie gratulujemy!
O Laureacie
Dr hab. Bartosz Szyszko ukończył studia magisterskie w 2010 roku realizując w ramach indywidualnego toku studiów program specjalności chemia biologiczna oraz specjalizacji chemia organiczna. W 2014 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską dotyczącą syntezy, reaktywności i chemii koordynacyjnej acenoporfirynoidów, której promotorem był prof. Lechosław Latos-Grażyński. W 2015 roku dr hab. Szyszko odbył staż podoktorski w grupie prof. Jonathana Nitschke na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Cambridge, podczas którego prowadził prace nad syntezą klatek supramolekularnych z wykorzystaniem metody samoasocjacji z subkomponentów.
Od 2015 r. dr hab. Szyszko jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na Wydziale Chemii, a od 2017 roku zarządza utworzoną przez siebie studencką Pracownią Zaawansowanych Metod Syntezy. W 2020 roku dr hab. Szyszko został powołany na stanowisko prodziekana ds. ogólnych Wydziału Chemii.
Po habilitacji (2021 r.) dr hab. Szyszko zainicjował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego nową linię tematyczną skoncentrowaną wokół syntezy i struktury układów zablokowanych mechanicznie. Obecnie dr hab. Szyszko kieruje Zespołem Organicznej Chemii Supramolekularnej utworzonym dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki. Jego zainteresowania naukowe wpisują się w obszar chemii makrocyklicznej i supramolekularnej. Realizowana w zespole tematyka badawcza związana jest z syntezą, badaniem właściwości, struktury i dynamiki związków makrocyklicznych oraz architektur supramolekularnych takich jak molekularne klatki oraz układy zablokowane mechanicznie (węzły, sploty, rotaksany).
Za swoją pracę naukową dr hab. Szyszko nagradzany był prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami środowiskowymi, w tym Nagrodą Iuvenes Wratislaviae (PAN Wrocław), Stypendium START (FNP), Stypendium dla młodych naukowców (MNiSW) i Stypendium Maxa Borna.
Wybrane publikacje
- M. Matviyishyn, A. Białońska, B. Szyszko
Crownphyrins: Metal-Mediated Transformations of the Porphyrin-Crown Ether Hybrids
Angewandte Chemie International Edition, 2022, 61, e202211671 - B. Szyszko, P. Rymut, M. Matviyishyn, A. Białońska, L. Latos-Grażyński
Kinetic versus thermodynamic control over multiple conformations of di‐2,7‐naphthihexaphyrin(1.1.1.1.1.1)
Angewandte Chemie-International Edition, 2020, 59, 20137-20146. - J. Mosquera, B. Szyszko, S. K. Y. Ho, J. R. Nitschke
Sequence-selective encapsulation and protection of long peptides by a self-assembled FeII8L6 cubic cage.
Nature Communications, 2017, 8, 14882/1-14882/6 - B. Szyszko, L. Latos-Grażyński, L. Szterenberg
A facile palladium-mediated contraction of benzene to cyclopentadiene: transformations of palladium(II) p-benziporphyrin.
Angewandte Chemie-International Edition, 2011, 50, 6587-6591.
Prace dr hab. Szyszko były kilkukrotnie wyróżnione okładkami czasopism Angewandte Chemie, Chemistry – A European Journal czy Organic Chemistry Frontiers.



O Nagrodzie
Nagrody naukowe Wydziału III PAN przyznawane są co roku osobom na stałe pracującym naukowo w Polsce za wyróżniające się i twórcze osiągnięcia naukowe, opublikowane z polską afiliacją w czasie ostatnich czterech lat, bez względu na stopień i tytuł naukowy oraz miejsce pracy.
Z wnioskami występują członkowie Polskiej Akademii Nauk oraz członkowie komitetów naukowych i problemowych afiliowanych przy danym wydziale oraz Rady Wydziałów i Rady Dyscyplin jednostek prowadzących działalność naukową. Laureatów wyłania każdy z pięciu wydziałów Polskiej Akademii Nauk.
Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi honoruje następującymi nagrodami:
- Nagrodą Naukową im. Stefana Pieńkowskiego w dziedzinie astronomii i fizyki
- Nagrodą Naukową im. Włodzimierza Kołosa w dziedzinie chemii
- Nagrodą Naukową im. Wacława Sierpińskiego w dziedzinie matematyki
- Nagrodą Naukową im. Ignacego Domeyki w dziedzinie geologii i mineralogii
- Nagrodą Naukową im. Maurycego Piusa Rudzkiego w dziedzinie geofizyki, meteorologii i oceanologii

