komputer

Relacja z inauguracyjnego spotkania Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra

28 lutego 2024 r. na Wydziale Chemii UWr miała miejsce inauguracja cyklicznych spotkań w ramach Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra.
Forum ma charakter interdyscyplinarny, a tematem przewodnim są zagadnienia związane z szeroko pojętą sztuczną inteligencją (AI) i nauką przyszłości.

Spotkania zostały zaplanowane w formule webinarium, co umożliwia udział większej liczby uczestników, także z innych ośrodków akademickich. Uroczystego otwarcia Forum dokonał Prodziekan Wydziału Chemii UWr ds. Innowacji i Rozwoju, dr hab. Marcin Sobczyk, prof. UWr.

Wykład inauguracyjny wygłosił założyciel i prezes firmy Infermedica, mgr inż. Piotr Orzechowski, twórca nowatorskich rozwiązań do wstępnej diagnostyki objawów chorobowych z użyciem sztucznej inteligencji. W trakcie swojej prezentacji, Prelegent w interesujący i przystępny sposób przedstawił kluczowe trendy, wyzwania i ryzyka związane z błyskawicznym rozwojem sztucznej inteligencji (w szczególności Generative AI). Omówione zostały również wybrane najnowsze osiągnięcia i możliwości AI, a także wyzwania związane z jej rozwojem i zastosowaniem w edukacji, medycynie, cyberbezpieczeństwie i na rynku pracy. Podczas prezentacji, prezes firmy Infermedica przybliżył uczestnikom Forum praktyczne aspekty biznesowe swojej firmy, związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej. Wykład był wzbogacony licznymi przykładami i refleksjami Wykładowcy, a także uczestników Forum. Zwyczajem akademickim, po wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja, w której szczególne miejsce znalazły kwestie samoświadomości AI, możliwej utraty kontroli nad jej działaniem oraz konsekwencji społecznych, w tym możliwości szybkiego zaniku wielu zawodów.

W imieniu twórców Forum Sztucznej Inteligencji i Nauki Jutra, dziękujemy Wykładowcy, a także uczestnikom za udział w pierwszym spotkaniu oraz zapraszamy na kolejne, równie interesujące wykłady.

Forum współtworzą:

  • dr hab. Aneta Jezierska, prof. UWr
  • prof. dr hab. Mirosław Czarnecki
  • dr hab. inż. Lucjan Jerzykiewicz, prof. UWr
  • dr hab. Sylwester Mazurek
  • dr hab. Jarosław J. Panek, prof. UWr
  • mgr Kamil Wojtkowiak

Więcej informacji o Forum można znaleźć na stronie:
https://makromol.chem.uni.wroc.pl/pl/forum-sztucznej-inteligencji-i-nauki-jutra

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
flaga Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusze społeczne
NEWSLETTER