
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 17 listopada 2024 r. zmarł Prof. Georges Boulon, Doctor Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego
Prof. G. Boulon był emerytowanym nauczycielem akademickim Wydziału Fizyki Uniwersytetu Claude’a Bernarda Lyon1 we Francji.
Rodzinie i Bliskim Profesora cała społeczność akademicka składa wyrazy głębokiego współczucia.
Dziekan i Pracownicy Wydziału Chemii
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 23 listopada 2024 r. o godzinie 10:00 w bazylice św. Bonawentury w Lyonie.
Wspomnienie
Profesor był oddanym przyjacielem Uniwersytetu Wrocławskiego współpracującym z badaczami z Wydziału Chemii przez ponad 35 lat. Był wybitnym fizykiem, uczonym o międzynarodowym autorytecie specjalizującym się w spektroskopii atomowej i molekularnej materiałów luminescencyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów laserowych i nieliniowych materiałów optycznych. Był Mistrzem dla wielu pokoleń fizykochemików z całego świata.
Wśród wielu Jego wyróżnień znalazł się prestiżowy tytuł ICL Prize w 2011 roku, Order Palmy Akademickiej oraz tytuły Doktora Honoris Causa Uniwersytetów w Madrycie, Wrocławiu i Tarragonie. W 2017 roku został podniesiony do stopnia Kawalera Narodowego Orderu Zasługi, które jest najwyższym odznaczeniem za zasługi cywilne. Był także honorowym członkiem Akademii Nauk, Literatury i Sztuki w Lyonie oraz profesorem wizytującym na Uniwersytecie Tohoku w Sendai w Japonii, Uniwersytecie w Oklahoma City i Wisconsin-Madison w USA czy w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju. Przewodniczył także międzynarodowemu komitetowi ICL (International Conference on Luminescence), największej międzynarodowej konferencji w tej dziedzinie.

Żegnamy Uczonego o międzynarodowym autorytecie i Człowieka o wielkim sercu. Osobę, która pozostawiła niezatarte wspomnienia. Zawsze będziemy pielęgnować miłe wspomnienia, jakie mamy o profesorze Boulonie, a zwłaszcza Jego wspaniałe wskazówki akademickie i wielkie, życzliwe wsparcie dla reprezentantów wielu pokoleń badaczy. Jego dobroć dotknęła wielu osób, Jego duch pozostanie w sercach wszystkich, którzy mieli przyjemność Go poznać, a Jego osiągnięcia naukowe będą trwały na całym świecie jako Jego dziedzictwo.