
Nasze studentki laureatkami programu BioLAB 2024/2025
Z wielką przyjemnością informujemy, że dwie studentki z naszego Wydziału, panie Iga Sudoł i Maja Wierzbińska, z kierunku Chemia i Toksykologia Sądowa (II stopień) zostały laureatkami Programu BioLAB na rok akademicki 2024/2025.
Obu Paniom gratulujemy i trzymamy kciuki za realizację projektów!
Zainteresowania naukowe Pani Igi Sudoł obejmują głównie metody analizy próbek biologicznych, w tym techniki chromatograficzne i spektrometrię mas. Podczas swojej pracy magisterskiej w Zespole Inżynierii Peptydów, zajmowała się detekcją cukrów i glikokoniugatów przy użyciu techniki MALDI-MS, co pozwoliło lepiej zrozumieć oddziaływania między węglowodanami a peptydami, poznać ich strukturę i funkcje biologiczne.
A co Stypendystka planuje w przyszłości?
„Dzięki udziałowi w programie BioLAB będę mieć szansę na zgłębienie tych zagadnień w badaniach nad kompleksami białko-RNA. Mój staż w ramach programu BioLAB będę odbywać na UT Southwestern Medical Center w Dallas, w Teksasie. Moim opiekunem będzie dr. Jan Erzberger, którego laboratorium zajmuje się kompleksami białko-RNA, biorącymi udział w biogenezie rybosomów, w szczególności rolą ATPaz w przetwarzaniu RNA.


Pani Maja Wierzbińska interesuje się zastosowaniem metod LC-MS i GC-MS w analizie próbek biologicznych w toksykologii sądowej oraz szeroko pojętą dziedziną nauki jaką jest proteomika. Praca magisterska Pani Mai koncentruje się na oznaczaniu zawartości glifosatu w kaszach gryczanych dostępnych na polskim rynku, m.in. metodą LC-MS.
Stypendystka o swoich przyszłych planach:
„Dzięki przyjęciu do programu BioLAB na University of Virginia, będę miała okazję pracować na zaawansowanej aparaturze, zwłaszcza w obszarze proteomiki. Projekt, którym się zajmuję pomoże zgłębić wiedzę na temat procesu starzenia się oraz w przyszłości zrewolucjonizuje terapie wykorzystane w zwalczaniu chorób związanych z wiekiem.”
Program BioLAB to roczny staż dla studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych (biologia, biochemia, biofizyka, bioinformatyka, biotechnologia, chemia, fizyka, farmacja, medycyna, itp.) w czterech amerykańskich instytucjach naukowych: University of Virginia, University of Chicago, Oklahoma Medical Research Foundation oraz UT Southwestern Medical Center.
Stypendium programu BioLAB jest organizowane ze wsparciem Komisji Fulbrighta.
Organizatorzy Programu oraz Władze Wydziału kierują podziękowania do dra hab. Remigiusza Bąchora za koordynację współpracy między Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego a Komisją Fulbrighta w rzeczonym programie.