NAWA

Wyniki konkursu o stypendia Ulam Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej 2024

W tegorocznej edycji programu Ulam NAWA stypendia otrzymało 60 naukowców z 26 krajów, którzy odwiedzą polskie uczelnie i ośrodki badawcze. W ramach programu na naszym Wydziale swoje staże zrealizuje dwóch naukowców: dr Abhik Paul oraz dr Edgar Hernan Del Carpio Garcia.

Dr Abhik Paul (Indian Institute of Science Education and Research Bhopal) swój 2-letni staż podoktorski będzie realizował w Zespole Organicznej Chemii Supramolekularnej (www.bszyszko.pl), kierowanym przez dr hab. Bartosza Szyszko, prof. UWr.

A. Paul

Celem projektu pt.: Shining light on molecular entanglementsjest jest wprowadzenie fotoaktywnych grup funkcyjnych do struktur molekularnych węzłów i splotów. Pozwoli to uzyskać wysoki poziom kontroli nad dynamiką i konformacją tych splątanych struktur, a w dłuższej perspektywie również nad ich reaktywnością. Zarówno w naturalnych, jak i syntetycznych układach światło stanowi niemal idealny bodziec do stymulowania kontrolowanych transformacji w złożonych systemach molekularnych. Umożliwia ono precyzyjną aktywację wybranych obszarów cząsteczki zawierających ugrupowania fotoaktywne, a przy tym nie generuje produktów ubocznych ani niepożądanych odpadów w reakcjach z jego udziałem.

Dr Edgar Hernan Del Carpio Garcia, profesor na Wydziale Farmacji Centralnego Uniwersytetu w Wenezueli będzie realizował projekt w Zespole Materiałów Magnetycznych, pod opieką prof. dr hab. Aliny Bieńko i dr hab. Urszuli Komarnickiej.

Edgar Hernan Del Carpio Garcia

Profesor Del Carpio Garcia jest pasjonatem nowoczesnych technologii, które z powodzeniem wykorzystuje zarówno w swojej pracy badawczej jak i dydaktycznej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą chemii związków koordynacyjnych o potencjale aplikacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem specjacji chemicznej i aktywności biologicznej potencjalnych środków terapeutycznych. Zastosowanie narzędzi chemoinformatyki, bioinformatyki i sztucznej inteligencji do projektowania leków pozwoliło mu na udział w wielu projektach badawczych i zaangażowanie w procesy technologiczne kilku start-upów biotechnologicznych. Swoje doświadczenie naukowe zdobywał na renomowanych Uczelniach światowych takich jak Colorado State University (profesor wizytujący- program Fulbrighta, 2023/2024) czy też Uniwersytet w Gandawie, Belgia (2021/2022). Nowatorskim podejściem w obszarze badań materiałów funkcjonalnych będzie wykorzystanie narzędzi uczenia maszynowego do projektowania, przewidywania i modyfikacji właściwości magnetycznych fosfinowych związków kompleksowych metali f – elektronowych oraz znalezienia ścieżek „dostrajania” ich parametrów magnetycznych takich jak bariera energetyczna i czas relaksacji.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
flaga Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusze społeczne
NEWSLETTER