
Interesariusz Zewnętrzny WChUWr
Interesariusz Zewnętrzny Wydziału Chemii to osoba, grupa osób, instytucja lub organizacja spoza Uniwersytetu Wrocławskiego, mogąca mieć wpływ na proces dydaktyczny realizowany na Wydziale oraz mogąca wspierać inicjatywy na rzecz rozwoju Wydziału.
Do grupy interesariuszy zewnętrznych wydziału można zaliczyć:
- pracodawcy: firmy i organizacje, które uczestniczą w organizacji praktyk
i staży studenckich lub zatrudniają absolwentów Wydziału Chemii. - partnerzy badawczy: instytucje i organizacje, z którymi uczelnia współpracuje w ramach badań naukowych.
- instytucje samorządowe lub rządowe: kuratorium, szkoły itp.
- przedstawiciele instytucje samorządowe, rządowych, przedsiębiorstw
- osoby prywatne: absolwenci Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Rada Interesariuszy Zewnętrznych działająca przy Dziekanie Wydziału Chemii ma na celu wspieranie i doradzanie w sprawach strategicznych oraz operacyjnych, które wpływają na funkcjonowanie i rozwój naukowy i dydaktyczny wydziału.
Osoba odpowiedzialna za kontakty z interesariuszami zewnętrznymi: dr hab. inż. Lucjan Jerzykiewicz, prof. UWr (lucjan.jerzykiewicz@uwr.edu.pl).
Zadania Rady Interesariuszy Zewnętrznych WChUWr
Istotne zadania Rady Interesariuszy Zewnętrznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego obejmują w szczególności:
1. Organizację i wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju Wydziału Chemii, w tym:
- pomoc w pozyskiwaniu nowych partnerów instytucjonalnych i biznesowych;
- inicjowanie spotkań i warsztatów mających na celu usprawnianie komunikacji między Wydziałem a otoczeniem zewnętrznym.
2. Konsultowanie oraz opiniowanie programów kształcenia na kierunkach, specjalnościach i studiach podyplomowych realizowanych na Wydziale Chemii, ze szczególnym uwzględnieniem:
- zgodności z aktualnymi potrzebami rynku pracy,
- najnowszych trendów w naukach chemicznych i pokrewnych,
- rekomendowanie form współpracy z pracodawcami w ramach kształcenia praktycznego.
3. Pomoc przy organizacji praktyk i staży studenckich, w szczególności:
- współpraca z przedsiębiorstwami i instytucjami umożliwiającymi odbycie praktyk,
- tworzenie i aktualizowanie bazy ofert stażowych.
4. Wspieranie działalności organizacji studenckich działających na Wydziale Chemii, m.in. poprzez wspólne projekty badawcze i społeczne, patronaty nad wydarzeniami edukacyjnymi, naukowymi i integracyjnymi.
5. Wzajemną współpracę ekspercką w zakresie działalności naukowej, w tym:
- konsultacje dotyczące kierunków rozwoju badań prowadzonych na Wydziale,
- rekomendacje dotyczące wdrożeń i komercjalizacji wyników badań.
6. Wsparcie w popularyzacji wyników działalności badawczej prowadzonej na Wydziale Chemii, poprzez:
- współorganizację konferencji, seminariów i szkoleń,
- działania promocyjne w mediach,
- obejmowanie patronatem wydarzeń organizowanych przez Wydział.
7. Współpracę przy realizacji wspólnych projektów naukowych lub dydaktycznych, w szczególności tworzenie międzyinstytucjonalnych zespołów projektowych.
8. Promowanie absolwentów Wydziału Chemii na rynku pracy, m.in. przez rekomendacje i referencje w środowisku zawodowym.
9. Inicjowanie i rozwijanie partnerstw z podmiotami zewnętrznymi (m.in. z sektora przemysłowego, naukowo-badawczego, edukacyjnego czy administracji publicznej) w celu:
- wzmacniania transferu wiedzy i technologii,
- budowania rozpoznawalności Wydziału Chemii na forum krajowym i międzynarodowym.
Regulamin Rady Interesariuszy Zewnętrznych WChUWr
Postanowienia ogólne
1. Powoływanie członków Rady
Członków Rady Interesariuszy Zewnętrznych powołuje Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w drodze zarządzenia, po zasięgnięciu opinii Rady Wydziału.
2. Odpowiedzialność
Przewodniczącym Rady Interesariuszy Zewnętrznych jest Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Koordynatorzy współpracy z otoczeniem gospodarczym: Prodziekan ds. studenckich i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, Prodziekan ds. nauczania, Prodziekan ds. infrastruktury i rozwoju oraz Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy z przemysłem.
3. Skład Rady
Rada składa się z przedstawicieli środowiska nauczycielskiego, instytucji publicznych, środowiska gospodarczego oraz absolwentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wskazane jest, aby wśród członków Rady znajdowali się przedstawiciele różnych sektorów, co sprzyja interdyscyplinarności i wymianie doświadczeń.
4. Charakter członkostwa
Członkostwo w Radzie Interesariuszy Zewnętrznych jest dobrowolne i nie wiąże się z wynagrodzeniem. Członkom Rady może przysługiwać zwrot kosztów podróży na posiedzenia Rady (o ile Dziekan tak zadecyduje i pozwolą na to środki finansowe Wydziału).
5. Ustanie członkostwa
Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku:
- zakończenia kadencji Dziekana,
- śmierci członka Rady,
- rezygnacji złożonej na piśmie do Przewodniczącego Rady,
- odwołania członka przez Dziekana z ważnych przyczyn (np. naruszenie dobrego imienia Wydziału lub Uniwersytetu Wrocławskiego).
6. Zespoły tematyczne
W ramach Rady mogą funkcjonować zespoły tematyczne, reprezentujące poszczególne kierunki studiów lub obszary badawcze i dydaktyczne. Zespoły te mogą powoływać swoich przewodniczących i organizować spotkania robocze w zakresie wyznaczonych zadań.
Organizacja i tryb pracy Rady
7. Forma obrad
Posiedzenia Rady Interesariuszy Zewnętrznych mogą odbywać się w trybie stacjonarnym, hybrydowym, online lub w trybie obiegowym (z wykorzystaniem poczty elektronicznej lub innych narzędzi komunikacji zdalnej).
8. Zwoływanie posiedzeń
- Dziekan zwołuje posiedzenie Rady co najmniej raz w roku akademickim.
- Powiadomienia o posiedzeniu Rady przesyła się pocztą elektroniczną na adresy e-mail wskazane przez członków Rady, co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
9. Uczestnicy posiedzeń
- Dziekan może zapraszać na posiedzenia Rady pracowników Wydziału Chemii, przedstawicieli związków zawodowych, studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych i absolwentów Wydziału.
- W razie potrzeby w obradach mogą uczestniczyć eksperci zewnętrzni (przedstawiciele instytucji badawczych, branżowych organizacji pozarządowych itp.).
10. Dokumentowanie obrad
Zgłoszone opinie i sugestie dokumentuje się poprzez:
- protokół z posiedzenia Rady Interesariuszy,
- notatkę z konsultacji (w przypadku konsultacji prowadzonych w trybie obiegowym lub online).
11. Niezależność opinii i sugestii
Dziekan Wydziału nie jest związany opiniami i sugestiami zgłoszonymi przez Radę, jednak powinien je wnikliwie przeanalizować przed podjęciem decyzji.
Rada może wydawać opinie i sugestie niezależnie od liczby osób obecnych na posiedzeniu, o ile wszyscy członkowie Rady zostali prawidłowo powiadomieni i mieli możliwość wniesienia uwag.
12. Częstotliwość posiedzeń
Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w roku akademickim. W razie potrzeby (np. w związku z istotnymi zmianami programowymi lub ważnymi projektami naukowymi) Przewodniczący Rady może zwołać dodatkowe posiedzenia.
13. Udział zdalny
W przypadku niemożliwości udziału w posiedzeniu stacjonarnym członkowie Rady mogą uczestniczyć w obradach w formie zdalnej.
Uwagi lub propozycje zmian można zgłaszać w formie papierowej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, przesyłając je na adres: dziekan.wch@uwr.edu.pl.
14. Przebieg posiedzeń
Posiedzeniom Rady przewodniczy Dziekan lub wskazany zastępca. Porządek obrad ustalany jest przez Przewodniczącego w porozumieniu z członkami Rady, którzy mogą zgłaszać własne punkty do dyskusji.
Postanowienia końcowe
15. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
16. Wszelkie zmiany w niniejszym Regulaminie wymagają formy pisemnej i odbywają się w trybie analogicznym do jego przyjęcia.
Skład Rady Interesariuszy Zewnętrznych WChUWr
Skład Rady Interesariuszy Zewnętrznych Wydziału Chemii
Posiedzenia Rady Interesariuszy Zewnętrznych WChUWr
- 3 kwietnia 2025 | Spotkanie inauguracyjne | Tryb hybrydowy