nauczyciel

Kształcenie dające uprawnienia do zawodu nauczyciela chemii

W polskich szkołach (placówkach oświatowych) mogą nauczać (prowadzić zajęcia) tylko osoby spełniające wymagania określone przez Ministra Edukacji Narodowej w treści obowiązującego rozporządzenia Rozp. MEN z 14.09.2023 r., (Dz.U. 2023 r., poz.2102) w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Wymagania te spełniają osoby, które:

  • posiadają wykształcenie wyższe magisterskie, zgodne z nauczanym przedmiotem / rodzajem prowadzonych zajęć, czyli ukończyły studia „kierunkowe”
  • posiadają przygotowanie pedagogiczne, co oznacza nabycie wiedzy i umiejętności z psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, w wymiarze nie mniejszym niż 270 godz., oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną w wymiarze 150 godz.

Kształcenie do zawodu nauczyciela jest dodatkowym, bezpłatnym kształceniem, które mogą realizować studenci wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, ponieważ na danym kierunku uzyskują przygotowanie merytoryczne do nauczania chemii (grupa zajęć A1*standardu). Program studiów każdego z kierunków określa efekty uczenia się obejmujące wiedzę i umiejętności odpowiadające wszystkim wymaganiom podstawy programowej przedmiotu nauczania – chemia, w szkole podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych.

Kształcenie jest zgodne z Rozp. MNiSW z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela ( z późn. zm. ; Tj. Dz.U. 2024 r., poz. 453) i ZARZĄDZENIEM  Nr 13/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie ustalenia w Uniwersytecie Wrocławskim trybu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela ( z późn. zm.).

Kształcenie psychologiczno-pedagogiczne realizowane jest przez Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, kształcenie dydaktyczne prowadzone jest przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii.

okular

Kształcenie odbywa się w dwóch wariantach:

WARIANT I dla studentów rozpoczynających kształcenie na II roku studiów I stopnia. Kontynuacja kształcenia odbywać się będzie na studiach II stopnia.

WARIANT II dla studentów rozpoczynających kształcenie do zawodu nauczyciela na studiach II stopnia.

Do pobrania

Sylabusy

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo fundusze europejskie
flaga Rzeczypospolita Polska
logo unii europejskiej fundusze społeczne
NEWSLETTER